Kremavimo tradicija įeina į gyvenimą

Kapų Lietuvoje tampa vis mažiau, o ypač juntamas stygius Vilniuje. Tai gali būti pagrindinė priežastis, kodėl kiekvienais metais nuolat didėja žmonių, kurie nori deginti mirusius artimuosius.

Protėvių tradicija

Senovės lietuvių gentys, specialūs kursai, 10 – 11 amžiuje jau sukūrė tvirtus tradicijas. Mūsų protėviai tikėjo, kad dega kūną žmogaus dvasios lengviau patekti į šį gyvenimą. Šiuo metu dėl kelių priežasčių, iš kremavimo tradicijų daugiausia kapas trūksta atnešė į gyvenimą.

„Mūsų paslaugos renkasi labai skirtingi žmonės, ir, kaip antai jų motyvaciją,“ pasakė UAB „VLR“ valdybos pirmininkas. Labai dažnai renkasi kremavimo paslaugas, pavyzdžiui, žmonėms, kurie nori savo artimuosius perlaidoti arba dulkių gabenami į kitą valstybę. „Nebuvo net tais atvejais, kai piliečiai pelenai suskirstyti į dvi kibirai – pusė amerikiečių artimieji, pusė – vietos,“ primena krematoriumą darbuotojas.

Kremavimo monopolija

Įkurta 1994 metais, Rygos krematoriumas buvo vienintelė vieta, kur jūs galėjote padaryti kremavimą. Per metus, čia yra vidutinis kremuotas vėlai 1600. Įdomu, apie ketvirtadalis yra palaikų parvežimas iš užsienio, kurie naudojasi Rygos krematoriumą, nes Lietuvoje nebuvo krematoriumo.

Nepaisant to, kad šio laidojimo tipo monopolijos išlaidos nesiskiria daug nuo tradicinio pabaigoje klojimo širdyje žemės – visą spektrą paslaugų, kainuos apie 250 eurų. Tai apima net biurokratinių dalykų praėjo (artimieji atvykti tik su sertifikatu mirties gydytojo išduotą). Kremavimo ir pelenai kapsulė kartu sumokėjo 85 eurų, tačiau turi būti įtraukta į dokumentų, mirusiojo iki kremavimo komplekso perdavimas be Skirstomi ceremoniją kainuotų apie 120-130 eurų.

Kremavimas apie tris valandas 900°C temperatūroje Kremuotas orkaitėje vienu metu tik vienas per vėlai, todėl atmesti galimybę, kad pelenai gali maišyti. Po nuolaužų skaityti įvairius straipsniai nesudegusios. Tai dažniausiai būna mažas kaita, laikrodžiai, peiliai ir žirklės. Bet Rygos krematoriumo vadovas rado pussadedzis skėtis, akordeonu ir net stabdžių trinkelėmis. Dideli nesudegusių kaulai, todėl jie žemės ir kartu su pelenais patalpintų metalo kapsulę.

Kapsulės dangtelis yra išgraviruotas mirusiojo vardą ir kitus duomenis. Ugniai atsparus molis ritulys su šia informacija yra įterpiamas į kapsulę viduje. Neprivaloma dekoratyvinė balsuokite pelenų saugojimo arba laidojimo. Jų kainos svyruoja nuo 40 eurų. Mediniai konteineriai yra daugiau populiarus tarp lietuvių, o rusai renkasi keramikos ar poliruoto akmens artefaktai sakė I. Verpakovska.

Kapsulės piliečiams išduotas po penkių darbo dienų ir 45 dienas krematoriumo gali būti saugomi nemokamai. Tai galima atlikti skubiai kremavimo per kelias valandas, tačiau jis yra brangesnis ir paprastai pasirenka lietuviams ir kitiems, kurie atnešė kremavimo gimines iš tolo.

Laikomi namuose ar barsto vėjyje

Tačiau piliečiai sudeginti jų artimieji laikomi namuose, palaidotas į žemę arba vėjas barsto pelenus. Jau 2002 metais, Rygos miesto tarybos ir būsto reikalų komitetas patvirtino sprendimo projektą dėl kolumbariumo įrengimo 7513 kvadratinių metrų žemės priklausančių didvyrių gatvėje savivaldybėje šalia krematoriumo. Tuo metu buvo tikimasi, kad kolumbariumas bus pastatytas per metus.

Kas abu tarybos nariai buvo tik projektavimo etape. Savivaldybių ir būsto klausimus atsakingas Ivars Gaters išreiškė viltį, kad daugiau šios tarybos kadencijai kolumbariuma galima steigti ir pradėtos naudoti.

Daugiau tradicinių kolumbariumas laidojimo tipų urnos kapinynas, specialiai pagaminti nišą sienoje, arba vadinamojo anoniminė laidojimo būdas skleisti į specialiai skirtoje zonoje pelenus.