Šernai skiepyti 1,5 mln dotaciją

Antradienį Vyriausybė įgaliojo Žemės ūkio ministeriją imtis papildomų valstybės biudžeto įsipareigojimą 2013 m 1552 milijonų latų į Maisto ir veterinarijos tarnybos (MVT) užtikrinti likviduoti klasikinį kiaulių maro priežiūros ir likvidavimo programos vykdymą – šernų vakcinacijos.

Sausio 15 Žemės ūkio (ŽŪM) ministerija skyrė 245.700 latų, siekiant užtikrinti, kad klasikinio kiaulių maro priežiūros priemonių naminių kiaulių ir šernų populiaciją, likvidavimo, tačiau ši suma nėra pakankamai – kad visa programa reikia 1799 mln. Ministerija tačiau priduria, kad didelė dalis šios sumos bus padengta būklę, nes Europos Sąjungos biudžetas valstybės biudžeto bus atkurta maždaug 1149 mln.

Kadangi procedūra ir programų koordinavimas ir patvirtinimo procesas, Europos Komisija gali priimti iki 2013 metų antrajam ketvirčiui, bet maisto ir veterinarijos tarnyba (MVT) miško gyvūnų vakcinų planuoja iškeldinti nuo balandžio, fondai PVD reikia jau galės įsigyti vakcinų sudaryti sutartys dėl vakcinos saugojimo ir šalinimo, ir kitai veiklai, ministerija pareiškė.

Ministerija paaiškino, kad klasikinio kiaulių maro situaciją šviesos Latvijos ir lokalizacija nustatytais atvejais ribojasi Rusija ir Baltarusija yra reikalinga greitai šernų vakcinacijos užkrėstos zonos. Planuojama, kad užkrėsta teritorija per metus 2013 vyks trijų šernų vakcinacijos kampanijas – kiekviena kampanija bus padalyta į dvi vakcinos iškeldinimo kartus su trijų iki keturių savaičių intervalu viena vakcina tuo pačiu metu skelbti maždaug 400 tūkst dozių iškeldinimas.

Žemės ūkio ministerija pripažįsta, kad skirtingų nacionalinių patirčių klasikinio kiaulių maro miško kiaulių vakcinacijos programos analizė turėtų būti įgyvendinama mažiausiai dvejų iki trejų metų, todėl laikoma, kad šios priemonės bus ilgalaikės priemonės. Reikia programos įgyvendinimo, medžiagų ir dydžio darbo vienetui planuojama įgyvendinti šios programos tikslus – ir ribotos kovos su klasikiniu kiaulių maro virusu, šernų ir naminių kiaulių. Įskaitant PVD sudaryti susitarimus su praktikuojančių veterinarų ir veterinarijos padėjėjų atskirus kūrinius, pavyzdžiui, klinikinių tyrimų rezultatų, pavyzdžiai ir gyvūnų tvartai yra išlaikomos užkrėstos zonos. Ši veikla bus vykdoma per darbo užmokesčio už suteiktas 30 praktikuojančių veterinarų ir 30 techninio personalo paslaugų srityje.

Kaip pranešama, klasikinio kiaulių maro Latvijos pirmiausia konstatavo, šernų, tačiau lapkričio pabaigoje užkrečiamos ligos rasta daugiau nei dešimt naminių kiaulių trys Latgale kieme ūkių.

Klasikinis kiaulių maras yra užkrečiama infekcinė liga, su sergančių laukinių bei naminių kiaulių. Simptomai – karščiavimas, konjunktyvitas, eisenos ir centrinės nervų sistemos sutrikimai.

Sergančiam gyvūnų odos – ypač ant ausų, uodegos, pilvo ir vidinėse kojų pusėse pastebėta kraujosruvos ir tt Protrūkis klasikinio kiaulių maro paprastai baigiasi gyvūno mirties.

Ligų sukėlėjų iš svetainės sąsiauris gali būti perkelti į užterštų pašarų, vandens, įrangos, drabužių ir transporto priemonių, nevirti, kurių sudėtyje yra kiaulienos patiekalai šiukšles.

Siekiant apsaugoti naminių kiaulių iš perduotų šernų, įskaitant klasikinio kiaulių maro ir afrikinio kiaulių maro ligos, PVD ragina prijaukintų kiaulių, laikomų uždarose patalpose, kad būtų išvengta jų sąlyčio su šernų kiaulių ir naminių kiaulių neturėtų būti šeriami šernų medžioti atliekos ir virtuvės atliekos. Kaip kiaulė mesti nereikia leisti jokiam leidimo neturinčiam asmeniui arba pasirūpinti vienkartiniai drabužiai, bet drabužių, kad dėvėti medžioklės neturi būti velkami vyksta jaunikis naminėms kiaulėms. Dar prie įėjimo svetainės kiaulė turi būti dezinfekcinių kilimėliai nuolatinį parazitų.

Latvijos paskutinis protrūkis klasikinio kiaulių maro užregistruotas 1996 metais.
Klasikinis kiaulių maras nėra pavojingas žmonėms.